استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی

استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی استفاده از پکیج گرمایی در کلیه سیستم‌هایی که از طریق انتقال آب گرم فضای ساختمان را گرم می‌کنند، کاربرد دارند. کاربرد پکیج در جایی که از سیستم‌هایی مانند سیستم‌های جذبی که جهت سرمایش و گرمایش استفاده می‌شود و یا سیستم تهویه بر اساس ورود هوا به فضای ساختمان باشد و کنترل رطوبت فضا نیز در آن وجود داشته باشد، مناسب نیست. در واقع می‌توان در سیستم‌های گرمایش از کف و سقف و گرمایش به کمک شوفاژ و تهویه به کمک فن‌کویل، از پکیج دیواری استفاده نمود. هنگام استفاده از پکیج در هر کدام از سیستم‌های زیر ملاحظاتی وجود دارد که هنگام طراحی بایستی در نظر گرفته شود.

 

 

استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی

 

برای مثال در استفاده از سیستم گرمایش از کف و سقف، در صورتی که طول لوله‌های به کار رفته زیاد باشد و یا خم‌ها و چند راهی‌های موجود در لوله کشی زیاد باشد بایستی پمپ به کار رفته در پکیج به نحوی انتخاب شود که علاوه بر داشتن توانایی غلبه بر فشار مقاوم در لوله‌ها بتواند دبی لازم برای جابجا کردن مقدار مناسبی از آب گرم را داشته باشد. شوفاژها معمولا کمتر از سایر روش‌ها نیروی مقاوم در برابر جریان آب را ایجاد می‌کنند، زیرا پیچیدگی کمتری در لوله‌کشی آنها وجود دارد و همچنین طول لوله به کار رفته در لوله‌کشی آنها در کمترین حالت ممکن طراحی می‌شود. بنابراین در صورت وجود محدودیت در انتخاب پمپ به کار رفته در پکیج، استفاده از شوفاژها مناسب برای انواع پکیج‌ها است.

 

استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی
استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی

در استفاده از پکیج نیاز به لوله کشی آب گرم وجود دارد و همچنین یک مسیر دودکش در محل پکیج برای خروج دود مورد نیاز است. در واقع پکیج‌های گرمایی تمامی تجهیزاتی را دارا هستند که برای کلیه سیستم‌های گرمایش با آب گرم مورد نیاز است. این تجهیزات عبارت اند از پمپ  و منبع انبساط و مشعل و تجهیزات مورد نیاز مشعل و  مبدل حرارتی. پکیج‌های دیواری نیز مانند سایر سیستم‌های گرمایش به کمک آب گرم توانایی کنترل رطوبت محیط را دارا نیست و در صورتی که مشکل رطوبت هوا وجود داشته باشد بهتر است پکیج خارج از فضای خانه نصب شود تا از مصرف هوای مرطوب داخل فضای ساختمان جلوگیری شود. سنسورهایی که در پکیج وجود دارند و پکیج را به صورت هوشمند کنترل می‌کنند کمک می‌کند تا با تغییر در سیستم گرمایش به کمک آبگرم، نیاز به اعمال تغییر در سیستم و نحوه عملکرد پکیج نباشد و در واقع طراحی پکیج به گونه‌ای است که در کنار تمامی این سیستم‌ها به نحو احسن به فعالیت بهینه خود ادامه داده  و آب گرم بهداشتی و آب گرم گرمایش را به طور مطلوب به  مصرف کننده تحویل می‌دهد.

 

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان از لحاظ کاربرد

سیستم های گرمایشی و سرمایشی از لحاظ کاربرد به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند :

۱ . سیستم های گرمایشی و سرمایشی غیر صنعتی به منظور تامین آسایش انسان ها هدف از کاربرد آن ایجاد شرایط محیط مناسب برای تامین بهداشت و تندرستی ، آسایش و افزایش کارایی انسان است. سیستم های تهویه مطبوع مسکونی ، اداری ، فروشگاهی ، رستوران ، تئاتر ، بیمارستان ، مدرسه و مسجد و غیره جزو این دسته اند.

۲ . سیستم های گرمایشی و سرمایشی صنعتی هدف از کاربرد این سیستم ها در درجه اول کنترل شرایط محیطی مناسب برای کارهای پژوهشی و فرآیندهای تولید صنعتی است. برای مثال تولرانس ساخت در صنایع الکترونیکی ، هوا فضا ، کامپیوتر و غیره به گونه ای است که کنترل دقیق دما و رطوبت را ایجاب می کند. استفاده از سیستم تهویه در کارخانه های نساجی ، کاغذ سازی ، تولید شیرینی ، واحدهای صنعتی چاپ و عکاسی و غیره ضروری است.

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر حسب فصل های سال

۱ . سیستم های تهویه مطبوع زمستانی ۲ . سیستم های تهویه مطبوع تابستانی ۳ . سیستم های تهویه مطبوع چهار فصل

انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان از لحاظ آرایش تجهیزات

۱ . سیستم های تهویه مطبوع مرکزی منظور از مرکزی این است که تجهیزات مولد گرما و سرما در مکانی بیرون از فضای تهویه شونده (مانند موتورخانه) نصب می شوند. انواع چیلر (آب خنک ، هوا خنک ، اسکرو و …) دیگ آب گرم دیگ آب داغ دیگ بخار کوره هوای گرم و …

۲ . سیستم های تک واحدی یا بسته ای

منظور از واحدی یا بسته ای این است که سیستم در کارخانه به شکل مجموعه ای کامل ساخته شده و آماده نصب است. پکیج

استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی
استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی

اسپلیت (کولر گازی) و … ۳ . سیستم های ترکیبی

در این سیستم ها ویژگی ها و مزایای مرکزی و تک واحدی با هم ادغام می شوند. سیستم تهویه مطبوع مرکزی گازسوز سیستم تهویه مطبوع الکتریکی داکت اسپلیت و … مواردی که در بالا ذکر شد در واقع مهمترین مولدهای گرمایش و سرمایش هستند. در کنار این مولدها، تجهیزاتی نیز باید نصب شوند که وظیفه آنها کنترل رطوبت ، توزیع هوا با سرعت و جهت مناسب و … است که مهمترین آنها عبارتند از : هواساز (با توانایی تنظیم رطوبت، فیلتر کردن)– دو فصلی فن کویل – دو فصلی رادیاتور – تک فصلی کنوکتور – تک فصلی یونیت هیتر – تک فصلی

 

 

 

استفاده از پکیج گرمایی در انواع سیستم های گرمایشی

مستر نصاب
مستر نصاب